Jak wyczyścić moskitiery okienne?

Moskitiera to fantastyczny dodatek, który uniemożliwia owadom dostęp się do pomieszczenia, a jednocześnie pozwala na swobodny przepływ powietrza. Dzięki temu można bez ryzyka otworzyć okna np. w upalną letnią noc. Wiedzieć jednak trzeba, że moskitiera może szybko ulec zabrudzeniu, przez co pogorszy się jej wygląd, a także skuteczność działania. W jaki sposób powinno się dbać o czystość moskitiery, aby można się było cieszyć jej pięknym wyglądem i funkcjonalnością?

Czyszczenie moskitier okiennych — podstawowe informacje

Z jakiego powodu powinno się dbać o czystość moskitiery? Przede wszystkim warto wspomnieć w tym miejscu o kwestii higieny — na moskitierze zbierać się będą olbrzymie ilości kurzu, sierści zwierząt, a także pyłki roślin i różnego rodzaju alergeny – wyjaśnia Krzysztof Czechowski – producent moskitier okiennych z Łodzi: https://czechrolety.pl/. Pozostawienie ich na powierzchni moskitierynie będzie więc negatywnie wpływało na zdrowie i samopoczucie domowników. Warto również wspomnieć o tym, że regularne dbanie o moskitierę i jej czyszczenie wpłynie na trwałość, ale także skuteczność działania. Często czyszczona powierzchnia moskitiery będzie spełniała swoje zadania znacznie lepiej, dopuszczając do wnętrza mieszkania świeże powietrze. Kiedy zatem powinno się wyczyścić moskitierę? Rzecz jasna zależy to od warunków, które panują w okolicy miejsca zamieszkania. Przyjmuje się jednak, że powinno się to robić minimum raz na pół roku. Najlepszym momentem na jej wyczyszczenie jest wczesna wiosna, gdy zaczyna się otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń.

Czym wyczyścić moskitiery okienne?

Planując wyczyszczenie moskitiery, trzeba przygotować odpowiednie akcesoria, które będzie się wykorzystywało podczas tej czynności. Jest to bardzo ważne, gdyż nieprawidłowo dobrane szczotki lub ściereczki mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia delikatnej powierzchni moskitiery. Szczególnie polecane do usunięcia z powierzchni moskitiery zabrudzenia są pędzelki lub niewielkie szczotki, które wyposażone będą w bardzo delikatne włosie. Dzięki temu uda się z łatwością usunąć kurz, a nawet resztki owadów. W sytuacji, gdy moskitiera będzie naprawdę mocno zabrudzona, wykorzystać można specjalną końcówkę szczotkową od odkurzacza. Gdy największy brud zostanie już usunięty, zaleca się przetarcie powierzchni moskitiery przy pomocy miękkiej ściereczki z mikrofibry lub ewentualnie bawełny.

Jakich produktów użyć do czyszczenia moskitier okiennych?

Oczywiście do czyszczenia moskitiery nie powinno się wykorzystywać jedynie zwykłej szczoteczki i ściereczki. Do uzyskania możliwie jak najlepszego efektu powinno się zastosować specjalne środki czyszczące. Jakie produkty będą w tym wypadku najlepsze? Bardzo ważne jest, aby do czyszczenia moskitiery wybierać jedynie delikatne detergenty lub bardzo łagodne środki czyszczące — materiał, z której składa się moskitiera, jest bardzo wrażliwy na silne środki czyszczące i zwyczajnie mógłby ulec uszkodzeniu. Jeśli nie ma się pewności, czy posiadany środek nie jest zbyt agresywnym, dobrym wyborem będzie wykorzystanie płynu do mycia naczyń, mydła lub detergentu do tkanin. Czego powinno się używać do spłukiwania środka czyszczącego? Jedynym dobrym wyjściem jest wykorzystanie do tego zadania letniej wody.

Czego unikać podczas czyszczenia moskitier okiennych?

Przede wszystkim pamiętać trzeba, aby nie odkładać czyszczenia moskitiery na zbyt długo. Gromadzące się na jej powierzchni zabrudzenie nie tylko pogorszy efektywność działania, lecz po prostu będzie później trudne do usunięcia. Skrajnie zaniedbana moskitiera być może wymagać będzie zastosowania silniejszego środka czyszczącego, który doprowadzi do jej uszkodzenia. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Bardzo ważne jest, aby unikać zbyt silnego nacisku, gdyż nadmierne tarcie szmatką lub szczoteczką może doprowadzić do rozciągnięcia siateczki, lub wręcz do jej zerwania. Nie powinno się również myć moskitiery pod silnym strumieniem wody pochodzącym np. z myjki ciśnieniowej. Wspomnieć trzeba także, że przed założeniem moskitiery na okno koniecznie trzeba ją dokładnie wysuszyć — pozostawienie na niej drobinek wody doprowadzi do rozwoju pleśni.

Dodaj komentarz