Jakość drewna do kominka
09-09-2023

DREWNO I JEGO JAKOŚĆ

Aby drewno spalane w naszym kominku miało walory grzewcze, a zarazem ekologiczne, powinno być odpowiednio przygotowane. Najczęściej wygląda to tak, że jest ono składowane rok lub dwa lata na powietrzu. Można przyspieszyć ten proces poprzez suszarnię jako alternatywę. Nieznajomość procesu spalania drewna doprowadza do tego, że kominek dymi, a szyba zarasta czarnym brudem. Musimy więc zdać sobie sprawę z tego, że czyste spalanie nie zależy jedynie od klasy urządzenia, ale przede wszystkim od kultury palenia. Trudno jest mówić o ekologii i niskiej emisji spalin, gdy pali się mokrym drewnem lub śmieciami. Aby urządzenie mogło osiągnąć opcjonalne właściwości palenia, nie wystarczy w nim rozpalić, należy też w odpowiednim czasie dokładać kolejne porcje drewna.

Palenia w kominku również trzeba się nauczyć. Nie można załadować paleniska ośmioma kilogramami drewna naraz, ponieważ spowodować to może gwałtowny wzrost temperatury w fazie początkowej po czym w końcowej znacznie jej zmniejszenie. W efekcie osiągniemy skutek wręcz odwrotny od zamierzonego ponieważ nadmiar energii zostanie wypuszczony bezpośrednio do komina, a nie wykorzystany na ogrzanie domu. Należy więc przestrzegać zasad zdrowego rozsądku, by efektywnie wykorzystać energię pochodzącą z drewna i jednocześnie mówić o ekologicznym paleniu.

Dla kominków Palenie drewnem o wilgotności 20 bądź 24% dla wielu będzie oznaczać poprawne, racjonalne i czyste spalanie. W przypadku wkładów kominkowych z cegłą szamotową bądź wkładkami służącymi do kumulacji ciepła sprawa przedstawia się jeszcze inaczej. Aby odpowiedni wykorzystać właściwości wkłady kominkowego powinniśmy zadbać jeszcze bardziej o obniżenie wilgotności drewna. Dobrze jest palić drewnem takim, które do ogrzanych pomieszczeń trafia wcześniej niż w dniu użycia. Kilka dni w warunkach pokojowych w zupełności wystarczy, by z drewna wyparowało dodatkowo kilka procent wody. Paląc drewnem o wilgotności 8-14%, z pewnością rzadziej będziecie opróżniać palenisko z popiołu, ciesząc się jednocześnie z efektywnego i ekologicznego palenia.