Sposób na przechowywanie drewna

Przydatne informacje

wygląd drewutnii Odrodzenie kominkowe, którego jesteśmy świadkami odświeżyło niektórym staropolskie słowo drewutnia, które służyło do składowania drewna na opał. Współczesne wkłady kominkowe to perfekcyjne urządzenia o wysokiej sprawności, które aby uzyskać swoje najlepsze parametry potrzebują suchego składowanego przez kilka lat drewna. Wówczas będziesz mógł docenić w pełni właściwości swojego pieca i możliwości kominka do ogrzewania lub dogrzewania domu w mroźne dni.

Jak i gdzie, zatem przechowywać drewno? Najlepszym sposobem jest budowa solidnej drewutni, która od wieków stanowiła o zaradności i zapobiegliwości właścicieli kominków.

Budowanie drewutnii

Drewutnie zbudować możesz na dwa sposoby, jednym z nich jest budowa drewutni w fińskim stylu, czyli w ażurowym układzie budowania ścian pozostawiający kilkucentymetrowe prześwity pomiędzy deskami. Konstrukcje powinno się usytuować w miejscu maksymalnej przewiewności, jednocześnie w miarę możliwości w miejscu osłaniającym przed deszczem. Drugim jest budowa drewutni w stylu amerykańskim, które w odróżnieniu od fińskich są znacznie szersze. Budujemy ją w formie prostopadłościanu, której dłuższy bok stanowi część frontową. Szeroki odsłonięty front zapewnia większą powierzchnię nasłonecznienia. Podsumowując trzy strony drewutnii powinne być zabudowane z jednym odsłoniętym frontem. Całość wieńczy dach o dwuspadowej asymetrycznej formie.

Oprócz samego procesu suszenia drewna kominkowego, ważne jest by zapewnić warunki zabezpieczające je przed rozwojem pleśni i grzybów. Jeżeli lokalizacja drewutni nie pozwoli na zapewnienie odpowiedniego przewiewu, warto zbudować drewutnię płytką z podniesionym dachem zapewniając maksymalna kumulację ciepła słonecznego intensyfikując parowanie drewna.